Strona główna Jak to działa? O nas Kontakt Zaloguj się Zarejestruj się
Uwaga! Od godziny 23:00, 15.02.2014 do godziny 02:00 16.02.2014 serwis będzie niedostępny z powodu prac konserwacyjnych.
Okiem eksperta Powrót do listy artykułów
12 pomysłów na prezent dla bliskiej osoby, na które stać każdego
2016-02-14 18:26:26

Nie potrzeba dużo pieniędzy i Walentynek, aby obdarować bliską osobę prezentem. Zobacz, jakie prezenty można podarować zawsze, bez względu na okazję i budżet.


VDrazem50plusW okresie przed walentynkowym, podobnie jak przed świętami Bożego Narodzenia, z niemal każdej wystawy sklepowej kuszą nas reklamy. Zachęcają do zakupu pięknej sukienki, wymarzonych wakacji, eleganckiej bombonierki, bonu do salonu kosmetycznego i tak dalej i tym podobnie. My jesteśmy zdania, że nie tylko w Walentynki możemy pokazać drugiej osobie, że jest dla nas ważna i że darzymy ją uczuciem.

 

Oto lista konkretnych pomysłów na prezenty, które niewiele nas kosztują, a które sprawią przyjemność niejednej osobie..


1. Uwaga. To chyba najcenniejszy dar, jaki możemy dać drugiej osobie (i sobie również, bo dzięki temu nasza relacja może dużo zyskać). Gdy znamy kogoś dłuższy czas, wydaje nam się, że wiemy już o nim lub o niej wszystko. Podobnie gdy nasze doświadczenia życiowe są duże, może nam się wydawać, że wiemy już wszystko o kobietach, mężczyznach, osobach w danym wieku itp itd. Tymczasem gdy bliżej się przyjrzymy naszemu partnerowi, to przekonanie może się okazać błędne. Mężczyzna na fotelu obok to ktoś inny niż mężczyzna, który siedział w tym miejscu dziesięć lat wcześniej. Naprawdę. Warto być uważnym na zmiany, nie szufladkować i nie robić założeń na jego czy jej temat, tylko patrzeć, słuchać i odczuwać, jakbyśmy poznawali się wciąż na nowo. Dzięki temu będziemy wiedzieli (a nie domyślali się czy spodziewali), czego potrzebuje bliski nam człowiek i łatwiej nam będzie wybrać inne prezenty z listy poniżej.

 

VDrazem50plus2. Czas. To drugi najważniejszy dar, jaki dajemy bliskim. We współczesnym świecie wydaje się, że mamy go coraz mniej. Dużo pracujemy, pomagamy innym, uczestniczymy w zajęciach dodatkowych, podróżujemy, osiągamy cele. Wciąż gdzieś gonimy, a tymczasem czas naszego życia mija bezpowrotnie. Dlatego warto wykorzystywać go na sprawy, które są dla nas ważne, takie jak bycie z drugą osobą. Mam tu na myśli dosłownie bycie tu i teraz ze sobą bez oczekiwań, ambitnych planów i ocen. Wyobrażam sobie, że możemy wręcz to zwerbalizować. Powiedzieć ukochanej osobie "Chcę Ci dać ten dzień (pół dnia) w prezencie. Jak chciałabyś go spędzić? Na co masz ochotę" Istotne jest, by być przygotowanym na zaakceptowanie tego, że skoro dajemy prezent, to z góry zgadzamy się, że obdarowany partner może go spożytkować w dowolnie wybrany sposób. Ten czas jest już jego.


3. Życzliwość, tolerancja, uśmiech. Po latach spędzonych ze sobą zaczynamy mieć tendencję to oceniania, oczekiwania, krytykowania. Tracimy tolerancję i życzliwość dla siebie nawzajem. Dla innych mamy jej więcej niż dla najbliższej osoby, a przecież to z nią chcemy być, o nią obiecywalismy dbać i ją wspierać... Na szczęście nad życzliwością, tak jak nad większością innych spraw, można pracować. Jeśli chcemy zadbać o jakość naszego związku, warto zacząć jak najszybciej.


4. Radość, lekkość. Bez względu na wiek i staż w związku przyjemniej nam będzie w relacji, jeśli zrobimy w niej miejsce na radość, zabawę, poczucie humoru i generalnie lekkość w życiu. Pozwólmy sobie na chwile odprężenia, na śmianie się z własnych ułomności, na zachwyt nad pięknym widokiem. Walentynki mogą być dobrym pretekstem, by zacząć to robić albo przypomnieć sobie i wrócić do tego, z czego dawniej potrafiliśmy się wspólnie cieszyć.


5. Empatia czyli poczucie tego, co może czuć druga osoba. Nie mam tu na myśli wyobrażania sobie czy domyślania się intencji, myśli, planów etc. (to nazywam "byciem w głowie drugiego człowieka") ale raczej wczucie się w jego emocje. Zobaczenie bólu, smutku, cierpienia, strachu, niepokoju. Dopytanie o uczucia, jeśli to jest potrzebne. Nasze reakcje w odpowiedzi na emocje drugiego człowieka są często dużo bardziej trafne i budujące relację niż te, które wynikną z naszych domysłów, przemyśleń i "kombinowania".


6. Wybaczenie. Niektóre pary przez lata "pielęgnują" trudne dla nich doświadczenia. Partnerzy wypominają sobie w kłótniach przeszłe winy i popełnione błędy, a pozytywne zmiany w zachowaniu partnera interpretują przez pryzmat tego, iż "wkrótce na pewno znów on straci zapał". Tymczasem warto wybaczać. Podjąć świadomą decyzję i wysiłek, by to się stało. Puścić przeszłość i nie brać jej ze sobą w dalszą wspólną drogę. Nawet jeśli nie potrafimy zapomnieć i jeśli wciąż boimi się kolejnego zranienia, wybaczmy i spróbujmy patrzeć na partnera tu i teraz. Reagować na jego zachowanie dzisiaj, a nie na to, co zrobił kiedyś.


7. Praca, wysiłek. Pewnie wydaje się wam, że wkładacie już pracę w wasz związek, ale czy na pewno jest to wysiłek na rzecz waszego partnera? Może on zamiast czystej kuchni i wyprasowanych koszul potrzebowałby, aby upiec mu ciasteczka a potem pomasować plecy i wspólnie obejrzeć film? Może wasza partnerka zamiast dodatkowych pieniędzy z pracy po godzinach wolałaby wyręczenie jej w zakupach a potem wspólny spacer? Zbyt często w relacji patrzymy wyłącznie ze swojej perspektywy. Podejmujemy decyzje bazując na tym, co według nas byłoby najlepsze, a tymczasem dla naszego partnera może być inaczej. W Walentynki albo tuż przed nimi możemy więc zadać pytanie "Co chcesz, bym dla ciebie zrobił w ten dzień? Jakie moje zachowanie sprawi ci przyjemność?"


8. Docenienie. Czasami wydaje się nam, że skoro raz lub nawet kilka razy powiedzieliśmy bliskiej osobie, że jest mądra, smacznie gotuje czy opowiada super dowcipy, to to już wystarczy i ona o tym wie. Tymczasem pozytywne wzmocnienia (a o nich tu mówimy) są nam potrzebne na co dzień - grzejemy się nimi i rośniemy w ich cieple. Warto więc jak najczęściej doceniać partnera, zauważać, że coś dla nas zrobił, wyrażać uznanie i wdzięczność.


9. Akceptacja. Każdy z nas ma wady i ułomności. Każdy popełnia mniejsze i większe błędy. Tak po prostu jest. Dar, który możemy dać bliskiej osobie, to zobaczenie jej takiej jaka jest, i zaakceptowanie w całości tego, co widzimy (zwróćcie uwagę, że mówimy tu o akceptacji osoby, a niekoniecznie wszystkich jej zachowań, to dwie różne rzeczy). Bez próby zmieniania w jakimkolwiek kierunku. Gdyby akceptację ująć w słowa, mogłoby to być "Widzę cię. Jesteś w porządku."


10. Wsparcie, pomoc. Nawet silni ludzie czasem potrzebują wsparcia - słowa zachęty, wiary, że się uda, przytulenia w chwilach, gdy są zmęczeni lub nie potrafią znaleźć rozwiązania, wysłuchania ich problemów. W gruncie rzeczy po to właśnie jesteśmy w najróżniejszych relacjach, by móc otrzymywać od bliskich ludzi wsparcie, nie musieć samotnie mierzyć się z przeciwnościami losu. Jednocześnie nasze potrzeby w zakresie tego, jak to wsparcie ma wyglądać, mogą być różne. Dlatego warto pytać partnera, czego od nas potrzebuje. Czy mamy po prostu posłuchać o trudnościach, dopytywać o szczegóły, ale nic nie doradzać? A może zaakceptować, że potrzebuje czasu tylko dla siebie, aby się wyciszyć? Czy też tym razem potrzebne mu są słowa otuchy i przytulenie?


11. Bliskość i ciepło to kolejne uniwersalne motywy, dla których wchodzimy w relacje. Tworzymy związki, aby być w bliskiej i bezpiecznej relacji z drugą, ważną dla nas osobą. Niestety dla niektórych z nas, ze względu na doświadczenia z przeszłości, bliskość może być jednocześnie zagrażająca. Gdy jest za blisko, zaczynają się bać i często oddalają lub wręcz uciekają (do swoich spraw, do pracy, do oglądania telewizji etc.). W związku z taką osobą potrzebne jest coś, co można by nazwać "powolnym oswajaniem" czyli pokazywanie, że bliskość jest bezpieczna ale też akceptacja dla potrzeby oddalenia i tego, że bliskość między nami będzie budowała się stopniowo i powoli.


12. Zaufanie. W wielu relacjach problemem jest kontrola - chcemy nawzajem wszystko o sobie wiedzieć, sprawdzamy prawdomówność partnera, czujnie przyglądamy jego kontaktom towarzyskim, oczekujemy szczegółowych relacji z wszystkich jego poczynań. Tymczasem to nie kontrola, ale zaufanie buduje relację. Okazując je pokazujemy drugiej osobie "wierzę tobie i wierzę w ciebie", traktujemy ją jak równego nam partnera a nie jak dziecko czy podwładnego. Czasami, gdy jest w nas dużo lęku, trudno nam zaufać, ale naprawdę bez zaufania nie ma dojrzałej relacji.


Do tej listy potencjalnych walentynkowych prezentów można by pewnie dodać jeszcze wiele innych cennych choć jednocześnie niskobudżetowych darów. A wam co przychodzi do głowy? Co byście dodali? A może chcielibyście jakoś skomentować tę listę? Opisać, jak zastosowaliście w praktyce nasze pomysły? Zapraszamy do komentowania.


Autor:  Ewa Kaczorkiewicz


www.kaczorkiewicz.com

www.psychoterapeutkapogodzinach.blogspot.com

www.cynamonowa.com

 

 

EwaKaczorkiewicz

 

Komentarze
  • Brak komentarzy - bądź pierwszy i skomentuj!

 

ekspert_razem50plus.pl

ekspert_razem50plus.pl

partner_razem50plus.pl

Copyright 2017 M&M Solutions & razem50plus.pl.2017