Strona główna Jak to działa? O nas Kontakt Zaloguj się Zarejestruj się
Uwaga! Od godziny 23:00, 15.02.2014 do godziny 02:00 16.02.2014 serwis będzie niedostępny z powodu prac konserwacyjnych.
Okiem eksperta Powrót do listy artykułów
Prezent na Walentynki - niekoniecznie serduszko!
2017-02-13 15:37:55

Jutro Walentynki. Widzimy je na każdym kroku, czy tego chcemy czy nie. Sprzedawcy podsuwają nam pod nos czerwone serduszka i czekoladki w tysiącu różnych form. Można się wręcz potknąć o puchate pluszowe poduszki, sterty strojnych bombonierek, wieszaki z romantyczną bielizną i propozycje kolacji we dwoje. Przekaz nie pozostawia odbiorcom wątpliwości: z okazji Walentynek należy bliskiej osobie wręczyć romantyczny prezent jasno pokazujący nasze uczucia wobec niej, a następnie spędzić wspólnie miły czas wśród świec.

Choć nie mam nic przeciwko romantycznym wieczorom ani czekoladkom, to jednak odnoszę wrażenie, że wszechobecny przekaz adresowany jest do nastolatek czy osób dwudziestokilkuletnich nie zaś do mnie. Spłyca nasze rozumienie tego, czym jest okazywanie sobie nawzajem uczuć i powiela stereotypy, kierując uwagę na przedmioty, które mamy kupić i wręczyć, a odwracając uwagę od tego, co głębiej.


Para razem50plus.pl

Tymczasem dojrzała miłość ma wiele różnych barw i można ją okazać na mnóstwo rozmaitych sposobów. Może więc do czekoladek warto dołączyć coś jeszcze? Coś pokazującego nasze zaangażowanie w tę konkretną relację i uważność na tę konkretną osobę? Coś co przetrwa dłużej niż jeden wieczór i będzie cieszyć obdarowaną osobę za każdym razem, gdy będzie tego używać lub przypomni sobie, jak ten prezent dostała? Trudno tu o konkretne przykłady, bo przecież dla każdej osoby taki prezent będzie inny, ale pewnie wiedzą państwo, co mam na myśli. Ja od lat cieszę się wspomnieniem dnia, gdy bliska mi osoba niespodziewanie stanęłą pod moimi drzwiami z Walentynkowymi życzeniami 400 km od domu. Ogromnie też cieszę się pokrowcem na drukarkę - osobiście uszytym na miarę i własnoręcznie wyhaftowanym. Jest niepozorny, ale cieszy mnie za każdym razem, gdy coś drukuję. Takich prezentów warto szukać, takie warto dawać. A jeśli nie mamy na nie pomysłu lub czasu na ich przygotowanie, to do walentynkowego serduszka dodajmy chociaż coś drobnego, ale w istotny sposób osobistego.

Może postarajmy się zrobić coś, co sprawi przyjemność tej drugiej osobie? Coś, o czym słyszymy wiele razy, ale nigdy nie starcza nam siły lub czasu, jak choćby banalne zamontowanie jej lampki, o którą prosi już dwa miesiące? Może postarajmy się odtworzyć nastrój i przywołać wspomnienia z naszego pierwszego romantycznego spotkania? Znajdźmy czas na spokojną rozmowę z nim niezakłóconą marudzeniem dzieci i naszymi pretensjami?

Lub patrząc na temat z drugiej strony - może podarujmy bliskiej osobie jakąś zmianę w sobie? Postarajmy się o więcej cierpliwości dla niedociągnięć i drobnych wad ukochanej? Zobaczmy w partnerze człowieka, który bardzo się stara być jak najlepszy i dostosować do naszych wspólnych ustaleń, ale tak samo jak my potyka się na drodze do ideału? Bywa zmęczony, znużony, zły, zniecierpliwiony? Wątpi w swoje możliwości i w samego siebie? Patrząc na niego lub na nią spróbujmy włączyć ciepło, czułość, troskę, życzliwość. Załóżmy, że to, co się nie udaje, nie jest efektem złej woli czy atakiem na nas, ale zwyczajną słabością zwyczajnego człowieka. Wierzę, że takie podejście może być nie tylko miłym prezentem na świąteczny wieczór, ale stosowane długoterminowo może też polepszyć naszą relację.
Pomysły, które mi przychodzą do głowy są jak zwykle z dziedziny psychologicznej, ale prawdopodobnie potraficie wymyślić wiele innych z innych obszarów. Najważniejsza w moim przekazie jest myśl - do tych konwencjonalnych dodajmy prezenty osobiste, wybrane z uwagą, specjalnie dla niej czy też dla niego a nie tylko po to, by zadośćuczynić przekazowi medialnemu. Mogą być drobne lub wręcz symboliczne, ale warto by były.

 

 

 

Autor:  Ewa Kaczorkiewicz


www.kaczorkiewicz.com

www.psychoterapeutkapogodzinach.blogspot.com

www.cynamonowa.com

 

EwaKaczorkiewicz

 


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody SeniorTime. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody SeniorTime jest niedowolone. W przypadku uzyskania zgody na publikację prosimy o kontakt na adres: kontakt@razem50plus.pl


 

Komentarze
  • Brak komentarzy - bądź pierwszy i skomentuj!

 

ekspert_razem50plus.pl

ekspert_razem50plus.pl

partner_razem50plus.pl

Copyright 2017 M&M Solutions & razem50plus.pl.2017